1.YIL 304.000TL ZARAR GERÇEKLEŞİYOR

İlk yıl öğrenci kaydı tahminini; Eylül’de 15 ile başlatıp haziran ayında 25 çocuk ile sonlandırdık ve doğal olarak 1.yıl  304.000TL zarar çıktı.  Ve dikkat ettiyseniz aşağıdaki tabloda gerçekleşmesi muhtemel olan bu zarar; işe girişirken ihtiyacımız olan sermaye miktarını 929.000TL’ye yükseltti. Bu son derece normal bir gelişmedir. İlk yıl hemen kara geçmeyi düşünmeyin ve lütfen sermaye ihtiyacınızı buna göre oluşturun.  

2.YIL 503.000TL KAR OLUŞUYOR 

Aşağıdaki tabloda Özgür Kaşif şubesi yıllık 503,760 TL aylık ortalama: 42.000TL kara ukaşmaktadır. Bu rakamlar Özgür Kaşif olarak kurulan bir anaokuluna göre projekte edilmiştir. Franchise almadan açılan bir anaokulunun bu kazanca ulaşıp ulaşamayacağı konusunda yorum yapamıyoruz. 27 yıllık tecrübemize göre başarılı bir yerden franchise alan bir anaokulu daha hızlı ve daha fazla kara ulaşmaktadır.

3.YIL; ARTIK DÜZENLİ OLARAK AYLIK, 90- 120 BİN TL ARASI KAR EDEBİLİYORUZ 

Bu yazıda ele aldığımız tüm kar ve zarar rakamları bugünün değeriyle hesaplanmıştır. Bu da demek oluyor ki 845,000TL harcayarak kurduğunuz bir Özgür Kaşif anaokulunun yatırımı (ilk yıl zararı dahil) 2.5 yıl içerisinde size geri dönebilecektir. Burada önemli olan; franchise veren ve alan arasında uyumlu bir iletişimin oluşması ve her kesin iş modelimizde belirlenmiş iş süreçlerine ve uygulama metotlarına uymasıdır.  Aksi takdirde kurucunun franchise almasının, her ay royalti ödemesinin bir anlamı yok. 

Geçmişte “ben artık bu işi öğrendim, daha iyisini yaparım” diyerek franchise sisteminden ayrılan kurumların yüzde 90’ı maalesef  başarılı olamadı, kısa sürede işletmesini kapatmak zorunda kaldı.