Temizlik, görünüşte önemsiz kabul edilen ayrıntıların yanında, üzerinde titizlikle durulan bir konudur. Ray Kroc, müşterinin pahalı olmayan ile özensizlik ve ucuzluğu bir tutmamasını sağlamakta kararlıydı. Dünyanın hiçbir yerinde en ufak ayrıntılara bu kadar dikkat edilmiyor, hiçbir sistem müşterinin beklentilerinin her zaman ve aynı şekilde karşılanacağı güvencesini bu kadar veremiyordu.

Ray Kroc’un sistemi, marka franchise’lerinden farklı olarak, franchisee işletmelere mümkün olduğu kadar az iş bırakmaktaydı. Bu, franchisee’nin önce yoğun bir eğitim programından geçmesi zorunluluğuyla sağlanmaktaydı. Mc Donald’s da buna Hamburgeroloji Üniversitesi deniyordu.

Burada franchisee’ye nasıl hamburger yapılacağı değil, hamburger yapan sistemin –McDonald’s’ın müşterilerini her zaman tatmin etmesini sağlayan sistem- nasıl işletileceği öğretiliyordu. Bu sistem, Mc Donald’s’ın görülmemiş başarısının temel nedeni olacaktı.

Öyleyse McDonald’s’ın kendisini “Dünyanın En Başarılı Küçük İşi” olarak nitelendirmesinde şaşılacak bir yan var mıdır?  Evet, vardır!

Ray Kroc’un kırk yıl önce yarattığı her olağanüstü ayrıntı, bugün için daha da olağanüstüdür. İster Hamburger Üniversitesi, ister turşuların yerleştirilmesi, ister hamburger ekmeklerinin servis öncesi tam olarak ısıtılma şekli, isterse köftenin

Tags: Bayilik veren anaokulları, anaokulu franchise fiyatları, anaokulu franchise, kreş bayilik, franchise kreş, bayilik anaokulu, kreş kuruluşu, kreş nasıl kurulur, anaokulu kuruluşu, anaokulu franchising

 

 

kalınlığı olsun, bu özelliklerin hepsi, Ray Kroc’un ölümünden çok sonraları dahi, franchisee tarafından McDonald’s’ın temelini oluşturan sistem olarak bilinmektedir.

Daha önce nasılsa, şimdi de aynıdır. Franchisee sistemi öğrenince işin anahtarı teslim edilir. Anahtar Teslimi adının nedeni budur. Franchisee, sistemi kullanma hakkının lisansını alır, nasıl çalıştıracağını öğrenir, sonra “anahtarı çevirir”. Gerisini işletme halleder. Ve franchisee bu işi sever!